Dlouhá covid: Rizikové faktory a jak je zmírnit

Po zotavení z CoVID-199 zažívá mnoho dlouhodobých příznaků, včetně mozkové mlhy, únavy a kožních vyrážky. Tento syndrom je známý jako dlouhý Covid a vědci jsou v raných fázích porozumění jeho rizikovým faktorům. Některé informace mohou být zastaralé. Navštivte naše koronavirové centrum pro nejnovější informace o pandemii Covid-19. Poslední 4 týdny nebo více po uzavření viru, který způsobuje onemocnění. Příznaky mohou trvat několik týdnů nebo měsíců.

Výzkum naznačuje, že nejméně 54% těch, kteří se vyvíjejí Covid-19, zažívá dlouhou Covid. Podle metaanalýzy 2021 patří nejčastější výsledky a příznaky mezi těmi, kteří mají dlouhou Covid 44%

 • Únava nebo svalová slabost pro 37,5%
 • Obecná bolest pro 32,4%
 • Generalizovaná úzkostná porucha pro 29,6%
 • Poruchy spánku Pro 27%
 • Obtížnost soustředění na 23,8%
 • Další rady ohledně prevence a léčby COVID-19 najdete na našem koronavirovém centru.

  ostatní Mezi příznaky patří:

  • Mozková mlha
  • Skin vyrážky
  • Změny čichu nebo chuti

  Výzkum se objevuje na rizikových faktorech pro dlouhou Covid. Aby pomohla analyzovat tyto studie, MNT shrnula některá dosud hlavní zjištění. Také jsme hovořili se třemi odborníky o nejlepších způsobech, jak zmírnit rizikové faktory pro dlouhou Covid.

  Rizikové faktory

  Jedna studie, která následovala po 309 účastnících po dobu 2–3 měsíců po uzavření SARS-CoV-2, identifikovaly čtyři faktory, které zvyšují riziko člověka dlouhého Covida:

  6

 • S diabetes 2. typu
 • Autoři studie však poznamenali, že jejich výzkum nemusí být přesvědčivý, protože nemohl potvrdit příčinnou souvislost, a jejich velikost vzorku ztěžuje vytvoření konkrétních prediktorů.

  Nicméně další studie podporují jejich zjištění. Jedna studie zjistila, že SARS-CoV-2 může reaktivovat EBV a zase vést k dlouhým příznakům Covid. Přibližně 95% světové populace nese tento virus, ačkoli EBV do značné míry klade spící a je asymptomatický.

  Další studie zjistila, že starší věk, ženství a již existující zdravotní stavy byly také spojeny s dlouhým Covidem.

  „Klinické rizikové faktory do značné míry souvisejí se závažností nemoci, trváním hospitalizace, věkem v době infekce a existující komorbidity, jako je plicní onemocnění, astma, diabetes atd.,“ Prof. Elizabeta Mukaetova-Ladinska, profesor psychiatrie stáří na University of Leicester ve Velké Británii, dnes řekl Medical News. Riziko dlouhého covidu téměř čtyřnásobně, již existující onemocnění plic a astma zvyšuje pravděpodobnost [o] šest a] téměř 10krát, zatímco věk zvyšuje riziko o 67%, “dodala.

  „Kromě toho jsou nyní pohlaví žen a věk do 50 let také uznávány jako rizikové faktory pro dlouhou Covid. Ten je důležitý, protože se zdá, že se zdá, že existuje určité překrývání příznaků dlouhého covidu s příznaky perimenopauzy a menopauzy, “vysvětlila.

  Prof. Mukaetova-ladinska dále vysvětlil, že nižší hladiny imunoglobulinových (IG) protilátek IgM a IgG3, pokud jsou v kombinaci s klinickými rizikovými faktory, mohou také zvýšit riziko člověka vzniku dlouhého covidu.

  Také uvedla, že výzkum navrhuje souvislost mezi změnami střevního mikrobiomu a dlouhého Covidu: „KOVID-19 pacienty se zdravými střevními bakteriemi a mikrobiomem podobným [u zdravého člověka] se zdá Méně pravděpodobné, že se vyvinou dlouhé covid, zatímco ti pacienti s Covidovou, kteří se vyvíjejí dlouhé Covid, mají méně rozmanitý a hojný mikrobiom. “

  vakcinace

  , když se ptají na pravděpodobné rizikové faktory pro dlouhou Covid, Dr. Donald J. Alcendor, doplňkový docent patologie, mikrobiologie a imunologie na Vanderbilt University School of Medicine, řekl MNT, že „[T] nejdůležitější rizikový faktor pro dlouhé Covid je nevakcinován a získává primární Covid-19-19 infekce a mít [jeden nebo cardiol fórum pro ženy více] základní zdraví [podmínky]. “

  „ Studie ukazují, že získání vakcíny výrazně sníží vaše riziko vzniku dlouhého Covidu. Bylo také ukázáno, že očkování pouze s jednou dávkou vakcíny Covid-19, i když je diagnostikována, může snížit riziko vzniku dlouhého Covidu. “

  -Dr. Donald J. Alcendor

  „Konečně lidé, kteří dostali alespoň jednu dávku kterékoli ze tří vakcín proti Covid-19-Pfizer-Biontech, Moderna a Johnson & JOHNSON – Před diagnózou byla 7–10krát méně pravděpodobné, že budou mít dva nebo více dlouhých příznaků Covidu ve srovnání s nevakcinovanými lidmi, “dodal.

  Zatímco citovaná studie Dr. Alcendor dosud neprošel peer review, další výzkum zveřejněný v recenzovaných časopisech podporuje tyto tvrzení.

  Například jedna studie zveřejněná v Lancetu: Infekční onemocnění v lednu 2022 zjistila, že očkování s dvě dávky přibližně snížilo šanci na příznaky Covid-19 po dobu 28 a více dnů po počáteční nemoci.

  Dr. Alcendor také varoval před rizikem pro děti: „Musíme si pamatovat, že děti-ačkoli [to je] vzácné-se mohou vyvinout dlouhé covid a jednotlivci, kteří mají průlom [nebo] po imunitních infekcích nebo asymptomatické kovidové infekce, se mohou také vyvinout dlouhý covid. Někteří jednotlivci, kteří se vyvinuli dlouhý Covid, se po očkování zotavili. “

  Tisková zpráva Agentury pro zdraví U.K. podporuje jeho komentáře. Vydání zdůrazňuje nedávný přehled 15 studií, což naznačuje, že ti, kteří obdrželi očkování, je méně pravděpodobné, že zažijí dlouhé covid než nevakcinovaní jednotlivci.

  zmírnění

  Zmírnit své šance na rozvoj Long Covid, Dr. Janis Orlowski, hlavní zdravotnický ředitel Asociace amerických lékařských fakult, řekl MNT: „Dobře se o sebe starám a pokud jste [někdo, kdo má diabetes], snaží se udržovat normální normální V krvi cukru, cvičení a celkové zdraví jsou vždy užitečné. V budoucnu budeme i nadále studovat a dozvědět se více. “ Očkování a posílení. Pokud je vakcína kontraindikována pro [osobu], měli by praktikovat protokoly CDC pro zmírnění sociálního distancování, maskování a mytí rukou. “

  „ To je obzvláště důležité, když uvnitř nebo v přeplněných, špatně větraných prostorech. Ostatní členové jejich domácnosti by měli být očkováni, pokud jsou způsobilí nebo pokračují v protokolu o zmírnění, pokud jsou způsobilí nebo zůstanou nevakci, “dodal.

  Prof. Mukaetova-ladinska uvedl, že protože jsme stále v raných stádiích porozumění dlouhému Covidu, potenciální léčba a strategie zmírňování jsou do značné míry založeny na strategiích pro chronické onemocnění nebo jiné post-virové syndromy.

  Vzhledem k tomu, že v různých symptomech je důležitost multidisciplinárního účinku, včetně ergoterapie, fyzioterapie, podpory duševního zdraví a lékařského zásahu a lékařská intervence, zdůraznila význam multidisciplinárního účinku, včetně ergoterapie, fyzioterapie, podpory duševního zdraví.

  Také si všimla některých nových způsobů, jak se v současné době zkoumají, jak zmírnit a zvládnout dlouhé příznaky Covid:

  „Nová terapeutický zásah sestávající ze změny střevního mikrobiomu může pomoci zmírnit a dokonce normalizovat dlouho a dokonce normalizovat dlouho Příznaky covid. Na základě předchozích studií to může být dosaženo prostřednictvím příjmu z vlákniny s vysokým stravováním, rostlinnými potravinami s nízkým obsahem cholinu, ovoce a zeleniny, potravin obsahující prebiotiku, protizánětlivé omega-3, pravidelné střevní motility, intermitentního půstu atd. “>

  A konečně, prof. Mukaetova-ladinska varoval před užíváním drog pro Long Covid, aniž by se poradil s lékařem. kruhy. Je to z velké části způsobeno nedostatkem informací a porozumění dlouhému Covidu a v některých případech omezeným přístupem k ohromným zdravotnickým službám, “uvedla.

  „Není divu, že se široce používají volně prodejné medicíny a platformy sociálních médií, přičemž lidé jsou podrobeni nákladným a někdy škodlivým drogovým a drogovým interakcím, [vedle] protichůdných informací. Existuje ohromná potřeba pochopit současné praktiky samosprávy týkající se dlouhého Covidu, včetně jejich výhod a škod a [podrobit je přísnosti založené na důkazech, “uzavřela.

  Pro živé aktualizace o nejnovějším vývoji týkajícím se Covid-19, klikněte zde.

  • Imunitní systém/vakcíny
  • Infekční onemocnění / bakterie / viry

  Contents