A mund të ndihmojë uthulla e mushtit të mollës në trajtimin e psoriasis? Disa njerëz besojnë se uthulla e mushtit të mollës mund të ndihmojë në zbutjen e kruajtjes dhe acarimit që shpesh shkakton psoriasis.

A mund të ndihmojë uthulla e mushtit të mollës në trajtimin e psoriasis? Disa njerëz besojnë se uthulla e mushtit të mollës mund të ndihmojë në zbutjen e kruajtjes dhe acarimit që shpesh shkakton psoriasis.

Ndërsa ilaçet konvencionale, të tilla si kremrat steroide, mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave, shumë njerëz preferojnë të përdorin mjetet juridike në shtëpi, siç është uthulla e mushtit. një trajtim psoriasis, përfshirë përfitimet dhe rreziqet e tij. Ne gjithashtu shikojmë opsione të tjera natyrore për të trajtuar psoriasis. në kokën e kokës, sipas Fondacionit Kombëtar të Psoriasis. Disa njerëz raportojnë duke parë një përmirësim në gjendjen e tyre brenda disa javësh.

uthulla mund të shkaktojë një ndjesi djegieje, kështu që moderimi i dozës mund të jetë i dobishëm për të shmangur acarimin e mëtejshëm. djegia dhe acarimi. Shpëlarja e kokës Pasi zgjidhja të jetë tharë mund të lehtësojë këto efekte. >

isfarë

është uthulla e mushtit të mollës? Kohët e fundit, uthulla ka fituar popullaritet për përfitimet e tij të mundshme shëndetësore. Uthull është gjerësisht i disponueshëm në dyqanet ushqimore. Shumë njerëz besojnë se kjo mbart përfitimin më të madh, për shkak të niveleve më të ulëta të përpunimit gjatë prodhimit. Sidoqoftë, mbështetësit e uthullit raportojnë se ilaçi gjithashtu i ka ndihmuar ata duke:

 • Ndihmimin e tretjes
 • Mbështetja e sistemit imunitar harmoniqhealth.com
 • Përmirësimi i shëndetit dhe shfaqja e flokëve dhe lëkurës
 • Ndihmimi i Rregullimit të Sheqerit në gjak

Të dhëna. Produktet e mëposhtme natyrore mund të dëshmojnë njerëz të dobishëm me psoriasis. Karakteristikat e saj hidratuese mund të qetësojnë lëkurën dhe të lehtësojnë sikletin që shpesh ndodh me psoriasis.

Një person mund të shtrydh xhel direkt nga gjethet e bimës.

capsaicin është kimikate në specat e nxehtë që u jep atyre aromën e tyre intensive. Ose kripërat Epsom

Shtimi i këtyre në një banjë të ngrohtë mund të ndihmojë në lehtësimin e kruajtjes dhe sikletit. Kripa tërheq lëngun nga indet, duke zvogëluar edemën, e cila njihet edhe si mbajtja e ujit. Kjo ndihmon në rivendosjen e lagështirës në sipërfaqen e lëkurës. -Artimi i lidhur me opoksin ose kushtet e tjera të lëkurës kruajtëse, përfshirë psoriasis.

Njerëzit mund të shtojnë tërshërë direkt në ujin e tyre të banjës. Përndryshe, vendosni tërshërën në një çorap, pastaj lidhni çorapin në krye. Ose varni çorapin vetëm në ujë ose fërkoni butësisht mbi lëkurë. H3>

Curcumin rrjedh nga shafran i Indisë, një erëz me një përmbajtje të pasur antioksiduese, si dhe veti të tjera anti-inflamatore.

Disa studime kanë treguar që kurkumina mund të ndihmojë në uljen e aktivitetit inflamator. Hulumtimi sugjeron se mund të jetë i dobishëm në trajtimin e një sërë kushtesh.

Psoriasis duket se përfshin të dy faktorët gjenetikë dhe sistemin imunitar.

Njerëzit me psoriasis do të zbulojnë se simptomat e tyre do të largohen ose do të përmirësohen herë pas here. Në raste të tjera, simptomat e tyre do të ndizen dhe do të përkeqësohen.

Simptomat e psoriasis përfshijnë:

 • copëza të kuqe të lëkurës me luspa
 • lëkurë të thatë, të plasaritur që mund ose nuk mund të rrjedh gjak
 • kruarje ose djegie
 • Lëkura e dhimbshme
 • thonjtë e trashur ose thonjtë e thonjve
 • nyjet e fryra ose të ngurta
 • Nga arna të buta deri tek pllaka që mbulojnë zona të mëdha të lëkurës. ose kremra të tjerë aktualë zakonisht lehtësojnë inflamacionin. Trajtime të tjera përfshijnë terapi të lehtë dhe ilaçe që ndikojnë në sistemin imunitar. Disa njerëz raportojnë efekte pozitive, por ekziston një mungesë e të dhënave domethënëse që mbështesin përdorimin e saj. Lehtësimi i kruajtjes psoriatike dhe acarimit. Të dhëna adekuate për të konfirmuar përfitimet e tyre shëndetësore dhe sigurinë. >

  Cili është trajtimi më i sigurt dhe më efektiv plotësues për psoriasis? Gjithashtu, ajo që funksionon për një person një herë mund të mos funksionojë përsëri në një kohë të mëvonshme. Isshtë një proces gjyqi dhe gabimi.

  Kur njerëzit diskutojnë trajtime plotësuese, ato zakonisht nënkuptojnë një ilaç bimor. Sidoqoftë, trajtimet bimore mund të kenë ndërveprime të rrezikshme me ilaçin tuaj tjetër ose të shkaktojnë reaksione alergjike. Gjithmonë kontrolloni me mjekun tuaj përpara se të merrni mjete juridike bimore në këto raste.

  Përgjigjet paraqesin mendimet e ekspertëve tanë mjekësorë. E gjithë përmbajtja është rreptësisht informuese dhe nuk duhet të konsiderohet këshilla mjekësore.